Cvičení podle Ludmily Mojžíšové

 Metoda 1.volby při nemožnosti otěhotnět. Nestresujte sebe a svůj organismus hormonální léčbou a umělým oplodněním. Zkuste si raději zacvičit a podpořit svůj sen přirozenou cestou!
 
Funkční ženská sterilita, neboli neschopnost otěhotnět po jednom roku nechráněného styku bez patologické poruchy jednoho z partnerů, je první velký důvod, proč navštívit fyzioterapeuta, který praktikuje tuto metodu. Princip je v zajištění správné svalové koordinace v oblasti pánve a hybnosti všech kloubů v oblasti pánve, bederní páteře a žeber.  Jde o sérii cviků, které si žena, případně i muž, denně sama cvičí a jednou za měsíc (v případě funkční neplodnosti) navštíví fyzioterapeuta, který provede uvolnění svalů pánevního dna a zmobilizuje SI klouby (skloubení kosti křížové a lopaty kyčelní vzadu), bederní páteř a žebra přiléhající na hrudní kost a páteř.
 
Základní myšlenkou paní Mojžíšové, proč nelze otěhotnět, je vysoké napětí svalů pánevního dna (např.ze stresu a špatného životního stylu), které se zároveň přenáší na orgány v pánvi, které jsou těmito svaly podpírány. Dalším důvodem je blokáda kloubů bederní páteře a SI kloubů, kudy vedou nervy, které zásobí pohlavní orgány v pánvi. Z důvodu blokády je nervové zásobení zvýšené (orgány jsou tedy více drážděné) nebo naopak snížené  (nejsou řádně nervově zásobeny). Na žebrech začínají svaly, které se upínají v oblasti bederní páteře. Pokud žebra nesedí dobře v kloubkách, zvýší se napětí svalů upínajících se na ně a tím pádem dojde k blokádě SI kloubů a kloubů bederní páteře. Tohle vše lze pravidelným cvičením a návštěvami u fyzioterapeuta odstranit a tím zvýšit šanci na otěhotnění.
 
Indikace ke cvičení podle Ludmily Mojžíšové:
 
a)      Gynekologické – funkční sterilita (neschopnost otěhotnět), infertilita (neschopnost donosit plod), dysmenorea (bolestivá menstruace), dyspareunie (dyskomfort při pohlavním styku)
 
b)      Ortopedické – bolesti zad, kostrče, bolesti v pánvi (neurčité příčiny), skoliózy
 
c)       Zácpa
 
d)      Inkontinence, zadržování moči
 
e)      Hormonální poruchy
 
Úspěšnost umělého oplodnění není zdaleka tak vysoká jak uvádí Centra asistované reprodukce. Naopak jde o velký psychický tlak na ženu, kdy si musí píchat velké dávky hormonů a stresovat se při každém neúspěšném uchycení vajíčka. Což vede k dalšímu stresu, zvýšení napětí svalů pánevního dna, k obavám a tím se žena dostává do bludného kruhu. Kromě toho všeho je pak veliké riziko potratu, protože nedošlo k otěhotnění přirozenou cestou. Zkuste proto raději udělat něco pro svoje tělo a vzít svůj osud do vlastních rukou!