PATNÍ OSTRUHA
Jedná se o kostní výrůstek v různých částech paty. S tímto výrůstkem se nerodíme, ale postupně se nám tam vytvoří. Vlivem vyššího napětí svalů a tahem za úpony na patě, dochází v místě úponu k zánětu. Pokud se tento zánět neřeší, začnou se na daném místě ukládat molekuly vápníku a tím nám vznikne výrůstek. Ten nás potom tlačí a bolí.

Jak se patní ostruha projevuje?
Již v první fázi zánětu se objevují bolesti v místě paty (nejvíce na přední nebo vnitřní straně). Bolesti můžou vyzařovat do chodidla nebo naopak vzhůru do Achillovy šlachy. Klienti nejvíce udávají bolesti ráno, než „to rozchodí“. Přes den je zpočátku bolest snesitelná. Bolesti se vyskytují při vyšším zatížení, při práci ve stoje, při sportu.
Co může být příčinou vzniku patní ostruhy?
Vždy je příčinou nějaká svalová nerovnováha v oblasti dolní končetiny a tahy za úpony svalů chodidla a lýtka na patě. Proč k těmto zvýšeným tahům dochází, je už věc druhá. Může jít o plochonoží, chybný stereotyp chůze nebo běhu, celodenní zátěž dolních končetin, blokádu SI kloubu a další obtíže ve vyšších etážích.
Každopádně víme, že pokud se patní ostruha neřeší, začne si tělo odlehčovat dané končetině a postupně dochází k přetížení jiné části těla.
Jak je možné léčit patní ostruhu?
Možností je hned několik. V první řadě bych hned v první fázi omezila činnost, při které (nebo po které) je pata nejvíc bolestivá. Ať už je to běh, dlouhá procházka, jiný sport nebo nějaký jiný koníček. Samozřejmě asi nemůžete přestat chodit hned do práce, ale můžete se zamyslet nad obuví, kterou v práci používáte. Pokud musíte nosit bezpečnostní obuv, tak jsou vhodné například gelové vložky, vyměkčená pata apod. Pokud nosíte pantofle, bylo by vhodné přejít na sandály se zadním páskem nebo alespoň pantofle s vysokým nártem. Pokud Vaše prsty musí být totiž celý den zvednuté a držet pantofli, aby Vám nespadla, pak Vám určitě padá klenba a zvyšuje se napětí na úponu na patě.
V první fázi máme tedy relativní klid. Můžeme mazat protizánětlivými mastmi, masírovat chodidla míčkem (hopík, tenisák, ježek), dělat střídavé koupele pro lepší prokrvení a protahovat svaly a fascie chodidla, lýtka a vlastně celé dolní končetiny a zadní strany trupu.
Ke zmírnění bolesti je možné zvolit i rehabilitace formou fyzikální terapie (hlavně ultrazvuk), laserterapie, rázové vlny nebo absolvovat obstřik (to bych si asi hodně rozmyslela J).
Poté, co se bolesti zmírní, začala bych pracovat na aktivaci klenby nohy, správném postavení kotníku, kolene a zkontrolovala bych pohybové stereotypy, zda tam nedochází k nějakému přetěžování.
Je důležité zmínit, že pouhá terapie ultrazvukem, laserem, rázovou vlnou nebo obstřikem mohou pomoci akutně s odstraněním bolesti, ale neřeší příčinu vzniku. Proto je vhodné se objednat k fyzioterapeutovi a podívat se bolesti tzv. na zoubek. Bolest a zánět se jinak vrací. A je samozřejmě vhodné začít vždy co nejdřív, než se na patě opravdu vytvoří kostní výrůstek.
Patní ostruha se může vyskytnout opět i po nedoléčení jiného zranění, kde dochází k nevědomému odlehčování a následnému přetěžování jedné končetiny. Proto se snažte vše řádně doléčit a ne jen čekat, že to přejde.
Přidám dnes i vlastní kazuistiku, abyste si dovedli představit souvislosti:
V červnu jsem spadla z kola, kde jsem si při seskakování z kola pohmoždila pravé lýtko o šlapku. Měla jsem tam velké podlitiny a byly cítit zatvrdliny uvnitř pravého lýtka po sražené krvi. Vynechala jsem všechny sportovní aktivity po dobu 14 dní. Jakmile odezněly bolesti, začala jsem opět jezdit na kole a 4x týdně běhat (to jsem dělala už před úrazem, takže nic nového). Vše se zdálo v pořádku. Na začátku září mě začala pobolívat pravá pata (tedy ta na zraněné končetině). Usoudila jsem, že už mám trošku „sešmatlané“ běžecké boty, tak jsem pořídila nové a pokračovala v zaběhnutém tempu. Bolesti paty ale neustávaly, ale naopak se zvětšovaly. Takže jsem musela úplně zastavit moje sportovní aktivity a začít se noze pořádně věnovat. Laser byl bohužel v tu dobu mimo provoz, takže jsem začala mazat, protahovat a uvolňovat chodidlo a lýtko. Ještě proběhla rychlá kontrola lýtka na ultrazvuku, jestli tam není něco ucpaného vlivem sraženin. A potom už naskočila kamarádka fyzio, která mi dost razantně uvolňovala zatvrdlé lýtko. Jako můžu Vám říct, že to opravdu moc příjemné nebylo. Ale světe div se, bolest paty se začala okamžitě zmenšovat, až postupně odezněla (leden). Dneska už zase naplno běhám, ale když stojím bosá na studené podlaze, bolest se lehoulince ozve. Je proto potřeba v důkladném protahování a mazání ještě pokračovat, i když už jsem zdánlivě v pořádku.
No a co jsem tím vším chtěla říct? Že bolest paty není prkotina, která sama přejde. Ostatně jako většina bolestí v našem těle. Bolest nás vždy informuje o tom, že bychom měli něco změnit. Je to takové varování. A když to neposlechneme, tak přitvrdí. Chronická bolest se udává od doby trvání 3 měsíců. Proto nenechte bolest takto dlouho úřadovat, protože potom je opravdu těžké se jí zbavit.