Tenisový/ golfový loket

Jde o bolestivý úpon na vnější nebo vnitřní straně lokte. Neznamená to, že těmito bolestmi trpí pouze tenisti nebo golfisti J. Vlivem svalové nerovnováhy a zvýšeného tahu svalů předloktí na úpony na lokti dochází k zánětlivé reakci a následné velké bolesti v místě úponu. A to se může stát každému z nás.

Jak se tenisový/golfový loket projevuje?

Nejprve se bolesti objevují v místě úponu svalů na lokti, později může bolest vystřelovat do předloktí a ruky nebo vzhůru do paže. Dalším projevem je neudržení sklenice vody, nákupu a jiných předmětů (i lehkých) v postižené ruce. Často i otevření lahve nebo otočení vypínače vystřelí ostrou bolest.

Jak tenisový/golfový loket vzniká?

Vždycky se jedná o přetížení svalů, které se na loket upínají. Buď jde o dlouhodobou stereotypní práci, nebo naopak o jednorázovou „dřinu“, kterou není schopný náš pohybový aparát zcela utáhnout. Z mé praxe můžu zmínit lidi pracující s pilou v lese nebo se sbíječkou, malíře pokojů nebo potom kancelářské pracovníky. Jednorázové akce jako zpracovat hromadu dřeva, omítnout domek nebo vyházet celou ulici sněhu taky nejsou zcela vhodné. Ale chápu, že občas se udělat musí.

Musíme si ale taky uvědomit, kde se loket nachází. Je to takový prostředník mezi rukou a ramenem, a proto to často „odnáší“ za slabost, nestabilitu a jiné potíže okrajových částí. Proto je nutné se taky podívat na paži jako celek, protože léčba samotného lokte není vždy řešením. Dokonce si troufám tvrdit, že pokud mi klient přijde s bolestmi loktů na obou pažích, pak bych se téměř s jistotou soustředila spíš na oblast krční a hrudní páteře, než na lokty samotné. Obzvlášť ve chvíli, kdy půlroční léčba obou loktů byla neúspěšná.

Jak tenisový loket léčit?

Pokud vás loket začal bolet po jednorázovém přetížení, pak je vhodné nastavit klidový režim, mazat předloktí i s loktem mastmi, případně lehce protáhnout.

Pokud ale začal loket bolet pomalu a plíživě, pak je potřeba se zamyslet, co mohu změnit.

V první řadě můžete vždy využít fyzikální terapii (jako je ultrazvuk, magnetoterapie, VASka, laser, rázová vlna) ke zmírnění akutní bolesti. Potom je potřeba začít protahovat svaly předloktí, které se na dané místo na lokti upínají. Následuje posílení těchto svalových skupin, které pomůže čelit dalšímu přetěžování. No a v neposlední řadě je potřeba se podívat na paži jako celek, hrudní a krční páteř a celkové pohybové stereotypy, které mohou bolesti zapříčinit.

Léčba bolesti a přenastavení stereotypů trvá vždy adekvátně době „vzniku“ potíží. Musíme si uvědomit, že naše tělo se vždy snaží nejdřív si pomoct samo a až když to nezvládne, tak se ozve bolest, která nás má o něčem informovat. Proto musíte být při léčbě trpěliví.

Z praxe si troufnu říct, že lokty jsou zároveň velmi citlivé na chlad a proto je dobré mít je v teple.

Z pohledu psychosomatiky představují klouby změny směru v našem životě a lehkost, s jakou se uskutečňují. Zkuste se tedy zamyslet, k jaké změně ve Vašem životě v poslední době došlo a případně i jak jste tuto změnu přijali. Zda jste byli dostatečně flexibilní ;-).

Tak to by byla trocha teorie a příště vyšoupnu zase nějaký ty cviky, kterými můžete bolesti loktů zmírnit.

Podobné příspěvky