Jak je důležitá mobilita hrudníku…

Během evoluce jsme se postupně od opice vzpřimovali, až se z nás stali vzpřímení statní lidé, kteří se pohybovali lehce na dvou končetinách. Bohužel vlivem našeho životního stylu se opět snižujeme, „hrbíme“ a vracíme se zpět do pozice opičky.
Když si to uvědomíme, tak dnes už máme minimum činností, které se dělají nad hlavou ve vzpřímení. Jako děti jsme se houpaly na větvi nebo na klepači, sušáky na prádlo jsme měli na balkoně nebo v sušárně u stropu, případně jsme mívali záclony a závěsy, které se musely občas sundat a vyprat apod. Tyto běžné činnosti nahradilo sezení u počítače, sušičky nebo stojací sušáky a žaluzie. Skříně v domácnosti bývají nízké a snadno dostupné a dokonce občas i kuchyně už se dělají pouze se spodními skříňkami.
Tohle všechno vede k tomu, že se nám snižuje rozsah pohybu v ramenních kloubech a tuhne nám hrudní páteř v kyfotickém (předkloněném) držení, což opět ovlivňuje pohyb v ramenních kloubech.
Ve své ambulanci většinou řeším bolesti krční nebo bederní páteře. O hrudní páteři nikdo moc nemluví, a když, tak už ji musí mít opravdu hodně tuhou. K tomu jsou častým problémem bolesti ramenních kloubů nebo jejich omezený pohyb.
Musíme si uvědomit, že páteř nikdy nemůžeme rozdělit na jednotlivé části, ale musíme se na ní dívat jako na jeden celek (samozřejmě potom i ve vztahu k celému tělu). Proto když zatuhne hrudní páteř, tak úseky nad a pod musí pracovat o to víc, aby vykompenzovaly její nečinnost. A ty potom přetížíme a bolesti jsou na světě. Už jenom obyčejný utření zadku J. Zkuste se na záchodě otočit na druhou stranu. Většinou kromě toho, že druhá ruka není tak šikovná, tak ani ta rotace na druhou stranu není stejná. A jakákoliv asymetrie není pro tělo dobrá.
Co může způsobovat tuhost hrudní páteře?
- bolest na přední straně hrudníku, pocit svírání na hrudi, pocit nemoci se donadechnout
- bolest krční páteře
- bolest ramene, omezení hybnosti ramenního kloubu
- bolest bederní páteře
- bolest SI kloubů
Tak si to trošku rozebereme…
Tuhost v hrudní páteři má za následek nedostatečný pohyb hrudníku a žeber při dýchání. Preferujeme dýchání do stran pod dolní žebra, ale dechová vlna samozřejmě probíhá celým trupem. Proto můžeme pociťovat nedostatek dechu, úzkost, tlak na hrudi.
Pokud je hrudník v kyfotickém (ohnutém) postavení, musí o to víc dojít k předsunu a záklonu hlavy a tím se zvýší tlak na zadní hranu obratlů a plotének v krční páteři. Svaly na přední straně krku jsou ve velkém tahu, zadní jsou ve zkrácení. Svaly na obou stranách krku jsou zároveň velmi oslabené.
Na kyfotický hrudník se nám automaticky napojují ramena v předsunutém držení. Což má za následek zkrácení prsních svalů a oslabení mezilopatkových svalů. Zkuste si pohybovat paží v ramenním kloubu, pokud je v takto nevýhodném postavení. Pokud chceme paži vzpažit do stropu a ještě kousek vzad, musí se pohyb přenést i do hrudníku (který jde do záklonu) nebo dojde k výraznému zatížení ramenního kloubu. A to v případě tuhého hrudníku není možné.
Naše páteř musí být v celé délce pohyblivá nejen do předklonu a záklonu, ale i do úklonu a do rotace. Pokud toho není v nějaké části schopná, musí si to vykompenzovat v jiné části. Máme-li tedy tuhý hrudník a chceme se pro něco otočit, musíme potom nutně zvětšit rotaci v bedrech. A vzhledem k tomu, že se neumíme otáčet správně ve svislé ose, ale dojde zároveň při rotaci i k záklonu, pak jsme na dobré cestě k výhřezu ploténky.
A co z toho všeho vyplývá?
Že pohyblivá hrudní páteř je stěžejní co do funkčnosti celého našeho pohybového aparátu. Pokud Vás cokoliv bolí, koukněte se na sebe do zrcadla z profilu. Ucho, ramenní kloub, kyčelní kloub a kotník by měly být v jedné svislé ose. Pokud to tak není, už víte, že někde na cestě bude něco špatně. A proč nezačít cviky na mobilitu hrudníku, které ještě nikdy nikomu neublížily, ba naopak spíš ulevily.
Tak sledujte stránky, kde budu teď přidávat cviky na mobilitu hrudníku.
Mějte se krásně!
Marta